ALKOHOLIS: Rinkitės protingai ir nesuklupsite!

Raktas į sėkmingus gyvenimo būdo pokyčius tai saikas. Tikime, kad su užsidegimu laikotės dietos ir sveikai maitinatės, tačiau kartais ateina metas atsipalaiduoti, o švenčių ir kitų svarbių progų metų kartais nori nenori tenka išlenkti bent taurelę alkoholio. Alkoholyje mažai riebalų ir mažai angliavandenių, tačiau svarbu atsiminti, kad jame yra kalorijų, kurios įprastai skaičiuojamos dietos metu. Kaip žinote, alkoholis ir dieta du niekaip nesuderinami dalykai. Išgėrus alkoholio, jis mūsų organizme skaidomas į acto rūgšties aldehidą, o šis į acetatą, kurį organizmas sudegina pirmiausia, palikdamas ramybėje kitas medžiagas. Tai reiškia, kad išgėrę alkoholinio gėrimo ir suvartoję daugiau kalorijų, nei reikia organizmui, atsiranda rizika, kad tai, ką suvalgėme, pavirs riebalais, nes jūsų organizmas gauna energijos iš alkoholinio gėrimo, kurį ką tik išgėrėte, o kitą energiją naudoti pamiršta. Kiti tyrimai parodė, kad išgėrus alkoholio, mūsų organizas liaujasi deginęs net ir tuos riebalus, kurie buvo sukaupti seniau. Nors svorio lengviausia priaugti nuo maisto, dar lengviau jo priaugti papildomai geriant alkoholį.

Žinoma, tai nereiškia, kad jūs negalite gerti saikingai ir mesti svorį. 2004 – aisiais buvo atliktas tyrimas, jo metu 49 antsvorio turintys vokiečiai buvo atsitiktinai atrinkti  į dvi grupes 1,500 kalorijų dietai.Pirmoji grupė kasdien turėdavo išgerti taurę vyno, o antroji greipfrūtų sulčių. Vyną gėrusioji grupė numetė šiek tiek daugiau svorio, nei gėrusieji greipfrūtų sultis.

Net jei ir labai rūpinatės tuo, kiek alkoholio suvartojate, atminkite, kad skirtingos rūšys alkoholio, turi skirtingą kalorijų skaičių. Štai keletas alkoholio rūšių ir kalorijų kiekis jose, kad žinotumėte, kas padarys mažiau žalos per vakarėlį, kurio metu nepavyksta išsisukti nuo taurės vyno ar kitokio alkoholio.

Vynas: draugiškiausias alkoholis laikantis dietos

Vynas Angliavandeniai 146 ml porcija
Chardonnay 0.4 g 100 kalorijų, 2 g angliavandenių
Pinot Grigio 0.4 g 100 kalorijų, 2 g angliavandeniai
Zinfandel baltasis vynas 0.4 g 100 kalorijų, 2 g anliavandenių
Cabernet Sauvignon 0.8 g 100 kalorijų, 4 g angliavandenių
Merlot raudonasis vynas 0.8 g 100 kalorijų 4 g angliavandenių

Svaigieji alkoholiniai gėrimai

Svaigiuosiuose alkoholiniuose gėrimuose daugiau kalorijų, nei vyne, be to jis dažnai maišomas su saldžiais gazuotais gėrimais, kurie dar padidina kalorijų skaičių. Jei ruošiatės gerti svaiginamuosius alkoholinius gėrimus, vietoje kokteilio su saldžiu gazuotu gėrimu, rinkitės dietinius saldžius gazuotus gėrimus arba dietinį toniką. Viena stiklinė alkoholinio kokteilio turės 44 ml alkoholio.

Žemiau pateikta populiariausių svaigiųjų alkoholinių gėrimų lentelė:

Svaigusis alkoholinis gėrimas Angliavandeniai  44 ml
Vermutas 0.2 g 64 kalorijos, 0.4 g angliavandenių
Kokosinis romas 5.3 g 77 kalorijos, 8 g angliavandenių
Džinas “Beefeater” 0 g 98 kalorijos, 0 g angliavandenių
Ruginis viskis 0 g 104 kalorijos, 0 g angliavandenių
Škotiškas viskis 0 g 104 kalorijos, 0 g angliavandenių
Baltasis romas 0 g 104 kalorijos, 0 g angliavandenių
Degtinė 0 g 104 kalorijos, 0 g angliavandenių
Konjakas 2 g 104kalorijos, 3 g angliavandenių
Tekila 5.3 g 104kalorijos, 8 g angliavandenių
Džinas Gilbey’s 0 g 119 kalorijų, 0 g angliavandenių

Alus: bokalą kilnokite kuo rečiau

Jei švenčių ir vakarėlių metu nepavyksta išvengti alkoholio, alus taip pat neblogas pasirinkimas, ~ 355 ml alaus turi 150 kalorijų. Patariama rinktis šviesų alų, nes jame mažiau kalorijų, tačiau stenkitės neprarasti saiko.

Žemiau pateikta lentelė su skirtingos rūšies alaus kaloringumu:

Alus Angliavandeniai 355 ml
Šviesusis alus 0.5 g 108 kalorijos, 6 g angliavandenių
Alus iš statinės 1.1 g 144 kalorijos, 13.2 g angliavandenių
Lager (apatinės fermentacijos alus) 1.1 g 168 kalorijos, 13.2 g angliavandenių
Elis (viršutinės fermentacijos alus) 1.1 g 216 kalorijos, 13.2 g angliavandenių

Likeris: išgeriate mažai, apsvaigstate labai

Likeris – aromatingas, labai saldus ir dažnai tiekiamas prie deserto. Likeriai taip pat tiekiami vieni, atšaldyti, su kava arba iš jų plakami kokteiliai. Nors kokteiliukai su likeriu ir labai skanūs, jie turi daugiau kalorijų nei grynas likeris. Viena likerio porcija paprastai turi 44 ml. Nors ir yra skanūs, likeriai turi daug kalorijų, todėl mėgaukitės saikingai.

Žemiau pateikta lentelė su dažniausiai vartojamų likerių kalorijomis:

Likeris Angliavandeniai 44 ml
Šokoladinis likeris 11 g 155 kalorijos, 17 g angliavandenių
Mėtinis likeris 11 g 155 kalorijos, 17 g angliavandenių
Šaltmėčių likeris 11 g 155 kalorijos, 17 g angliavandenių
Braškinis likeris 11 g 155 kalorijos, 17 g angliavandenių

 

Jei kruopščiai skaičiuojate kalorijas, be baimės sugadinti dietą galite šventės metu išgerti kelis alkoholinius gėrimus. Tačiau atsargiai! Išgėrę alkoholio galite pernelyg atsipalaiduoti, o tada dažnai imama kimšti be saiko. Jei rūpinatės savo sveikata, kalorijos bus ne vienintelė priežastis, kodėl verta atsisakyti alkoholio. Vartojant alkoholį laibai svarbu saikas (ne daugiau vieno gėrimo per dieną moterims ir ne daugiau dviejų gėrimų per dieną vyrams). Saikingai geriamas alkoholis sveikatai netgi naudingas. Daugelis dietologų siūlo rinktis raudoną vyną vietoje balto, be to vynas geriau už alų; tamsus alus sveikiau, nei šviesus; o alų sveikiau gerti nei svaigiuosius alkoholinius gėrimus ar likerį.

Dietologų patarimai dietos metu nevengiantiems alkoholio:

  • Negerkite alkoholio tuščiu skrandžiu. Alkoholis gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje, kas padidina alkį. Įsitikinkite, kad esate sotūs, o tada mėgaukitės alkoholiu.
  • Nemaišykite alkoholinių gėrimų su sultimis ar “Coca cola”. Vietoje jų geriau rinkitės dietinius gėrimus, nes taip išvengsite papildomų kalorijų.
  • Neragaukite visų alkoholinių gėrimų iš eilės. Apsistoję ties vienu suvartosite mažiau kalorijų, nes tai reikš, kad jaučiate saiką.
  • Vietoje pilnos taurės vyno rinkitės baltąjį vyną skiestą gazuotu mineraliniu vandeniu. Mažiau vyno, mažiau kalorijų.
  • Lengvas alus yra lengvas, nes jame mažiau kalorijų, todėl jį tikrai verta rinktis.
  • Prieš gerdami alkoholį, pasidomėkite, kiek jame kalorijų. Tai tikrai padeda jausti saiką.

Atminkite, kad kalorijos gautos iš skysčių nepatenkina mūsų organizmo poreikių taip, kaip normalus maistas. Be viso to, alkoholio kalorijos yra “tuščios”, nes negauname būtinų maistinių medžiagų.

 

Straipsnis paimtas iš www.gyvensena.sveikas.lt

Parašykite komentarą