Apkartęs saldumas

Priklausomybė nuo cukraus gali būti tokią didelė, kad metáš pradėti saldėsių reabilitacijos programą –sveikatos ir grožio labui.

Visi žino, jog saldumynai kenkia dantims ir figūrai: nemalonu, bet dantis išgelbės odontologas, o dėl figūros – save reik mylėt, tokį koks esi. Dar po šaukštelį cukraus į kavą ir pyrago gabalėlį po vakarienės.. Tik nepamirškite: dantys ir talija – ne vienintelės cukraus atakos aukos. Mokslininkai nagrinėjantys vaikų nutukimo fenomeną, teigia, jog per didelis cukraus vartojimas – viena iš priežasčių. O dar jis gali būti kaltas dėl per didelio kraujospūdžio, kenkti kepenims, inkstams, provokuoti širdies ligas, sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir net prislopinti regėjimo aštrumą… ar dar įdėti pyragėlio…?

Bėda net ne pats cukrus, o suvartojamas jo kiekis (per pastaruosius 50 metų jis padidėjo triskart; sakoma, jog šiandien nutukusių žmonių daugiau nei badaujančių ar stokojančių maisto). Maisto pramonės spąstai: cukraus esama ne tik saldžiuose produktuose, bet ir tuose, kurie pernelyg apdoroti, “pagerinti” ir net padaryti “sveikesni” ! Pavyzdžiui, produktai, kuriuose sumažintas riebalų kiekis, – dažniausiai apgaulingi: juose mažiau riebalų, tačiau skonį išlaikyti padeda padidintas angliavandenių ir cukraus kiekis. Net apsisprendus mažinti cukrų, kartais tiesiog sunku apskaičiuoti kiek jo iš tiesų suvalgoma.

Iš cukraus  gaunamos kalorijos turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. dienos normos. Moterims apie 50 g, vyrams – 70 g. Vidutinis šokolado batonėlis turi 30 – 40 g. trintų vaisių kokteilis – apie 30 g (štai kodėl verta valgyti vaisius, o ne gerti sultis, kad ir šviežiai spaustas). O kur dar slaptieji cukraus ištekliai sriubose, dribsniuose, duonoje, padažuose. Sveikos mitybos šalininkai JAV ragina maisto kompanijas mažinti jo kiekį produktuose, o radikaliausiai nusiteikę siūlo apmokestinti saldų maistą papildomais mokesčiais kaip alkoholį ar cigaretes. Arba bent žymėti jį specialiomis perspėjančiomis etiketėmis.

Esama nuomonių, jog prie cukraus priparantama taip pat, kaip prie alkoholio ar kvaišalų. Ir kuo daugiau jo suvalgoma, tuo labiau norisi. Šiaip ar taip, sumažinti jo vartojimą verta – neprarasite nieko. O įgyti galite: cukrus kenkia odai ir skatina senėjimą, provokuoja nuotaikų svyravimą. Dėl diabeto, antsvorio, dantų problemų ir taip aišku.

Mokslininkai dar perspėja dėl depresijos, hiperaktyvumo, impuslyvaus elgesio bei sutrikusios koncentracijos – dėl to taip gali būti kaltas per didelis cukraus kiekis maiste. Piknaudžiaujant kraujyje jis irgi ima svyruoti, cukraus kiekiui stipriai nukritus juntamas nuovargis. Jam išsklaidyti reikia kavos (su cukrumi) arba energetinių gėrimų..Beje, vienas iš pagalbos hiperaktyviems vaikams būdų – becukrė dieta!

 

 

 

Kaip sumažinti cukraus kiekį ir neapkartinti gyvenimo:

 

  • Pirmenybę teikite mažo glikemijos indekso produktams, sudėtingiems angliavandeniams (paprasta avižinių dribsnių košė pusryčiams geriau nei su džiovintais vaisiais ar net šokoladu; vyšnios ir kitos uogos, kriaušės, obuoliai, slyvos – geriau nei bananai, datulės ar razinos).
  • Mažinkite identifikuoto cukraus kiekį, kol galėsite visiškai jo atsisakyti. Vietoje 2  šaukštelių į kavą ar arbatą pakaks vieno, paskui – pusės, o galiausiai nei vieno. Skonio receptoriai – rafinuoti ir lavinami, o saldumo pojūtis itin stiprus dirgiklis.
  • Jei negalite be cukraus, pabandykite vartoti saldiklį – taip bent apsisaugosite nuo cukraus kiekio kraujyje svyravimo.
  • Pusryčiaukite ir vėliau reguliariai valgykite. Trys kartai visaverčo maisto ir du subalansuoti užkandžiai taip pat padės išvengti cukraus kiekio kryčių (valgyti mažai ir dažnai – kiekvieno dietologo rekomendacija).
  • Mažiau vartokite kofeino ir alkoholio, nes jie tiesiogiai veikia cukraus kiekį kraujyje ir provokuoja jo poreikį.

Parašykite komentarą