Avokado vaisius

Avokadas – tai amerikinės persėjos vaisius, augantis ant medžio. Jame yra apie 5-32 proc. riebalų, iš kurių nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių, mažinančių

kraujo klampumą, jo krešėjimą, gerinančių kraujagyslių sienelių elastingumą, tinkančių širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

Lecitinas, kurio gausu vaisiuose, reguliuoja medžiagų apykaitą, aktyvina smegenų ląstelių veiklą, valo kraujagyslių sieneles, saugo kepenis nuo riebalų kaupimosi.

Minkštimas yra riebus, sviesto skonio ir gelsvai žalio atspalvio. Jame esančias riebalų rūgštis nuo oksidacijos galima apsaugoti, suvilgius jį citrinos sultimis, antraip minkštimas ruduoja ir praranda daug biologiškai veiklių medžiagų. Tai idealus maistas visiems, nevalgantiems gyvulinės kilmės riebalų.

Avokadas turi labai daug vitamino B, E, kalio, riebalų, tačiau ne cholesterolio. Jame esantys riebalai – tai gerosios mononesočiosios riebalinės rūgštys. Tyrimų duomenimis, valgant avokadų, „blogojo“ cholesterolio kraujyje sumažėja greičiau, nei laikantis specialios dietos. Taip pat jo sudėtyje yra daug liekninančio antioksidanto gliutatonio, neleidžiančio organizmui pasisavinti riebalus, kuriuos gauna iš maisto.

 

Pablogėjus virškinimui ar patyrus stresą, patariama valgyti daug avokadų. Tai taip pat – puikus trumposios atminties funkcionavimo energijos šaltinis.

Avokado vaisiai skinami neprinokę, nes prinokę yra težūs, juos sunku rinkti. Kietą avokadą reikia panokinti, suvyniojus į popierių ir laikant kambario temperatūroje, kol suminkštėja. Maistui tinkami, kai, nestipriai paspaudus pirštu, atsiranda nedidelis įdubimas, o papurčius, girdėti viduje esančio kauliuko barškėjimas. Reiktų atminti, kad avokadas nelaikomos šaldytuve!

Tai puikus augalinių baltymų šaltinis, todėl avokadas dažnai rekomenduojamas žindančioms motinoms.

Nors avokado vaisiai yra labai kaloringi – 100 g jų tiekia 224 kcal – jis – puikus lieknėjimo stimuliatorius tiek valgant vieną, tiek salotų ar padažų sudėtyje!

 

Avokadas prieš vėžį

JAV mokslininkai iš Ohajo universiteto ištyrė, kad avokado sudėtyje esančios aktyviosios medžiagos, sunaikina kai kurias vėžines ląsteles ir sustabdo sveikų ląstelių degeneraciją. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje diagnozuojama 350–400 tūkst. burnos ertmės vėžio atvejų. Beveik ketvirtadalis ligonių nuo šios ligos miršta. Vyrai burnos ertmės vėžiu suserga du kartus dažniau nei moterys. Įrodyta, kad rizikos faktorius yra ilgalaikis kramtomo arba uostomojo tabako naudojimas (ne rūkymas).

 

Straipsnis paimtas iš www.sveikata.info

Parašykite komentarą