Kūno sudėties analizė – kas tai?

Tik pradėję sportuoti ar laikytis dietos, lipame ant svarstyklių ir džiaugiamės netekę kelių kilogramų arba puolame į neviltį, jeigu svoris nesikeičia ar, dar baisiau, jeigu jis didėja. Deja, svarstyklių parodymai dažniausiai neatskleidžia to, kas vyksta mūsų organizme. Kaip žinia, vienas iš sveikatos būklės rodiklių yra kūno kompozicija: t.y. aktyvios kūno masės (be riebalų) ir riebalinės kūno masės santykis. Verta žinoti, kad daug svarbiau yra šio santykio pokyčiai nei absoliučios kūno masės kitimas. Normali kūno kompozicija vyrams: 15 proc. riebalų, o moterims: 20-25 proc. riebalų, tačiau norint atrodyti atletiškai, turėtų būti dar mažiau. Pagrindinis aktyvios kūno masės komponentas, kurį mes galime keisti, yra raumeninis audinys. Be to, reikia žinoti, kad raumeninis audinys sveria daugiau nei riebalinis ir net ramybės sąlygomis eikvoja energijos daug daugiau nei riebalinis.

 

Taigi, prieš pradedant sportuoti ar laikytis dietos, visų pirma reikia įvertinti kūno sudėtį, tą parodo riebalų kiekis išreikštas procentais. Sėkmingas lieknėjimas – tai procentinės kūno riebalų masės sumažėjimas.

 

Didelis kūno svoris ne visada rodo nutukimą. Pavyzdžiui, du vyrai, abu vienodo amžiaus, ūgio (1,8 m) ir svorio (100 kg).

 

Abiejų svorio ir ūgio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti, ar žmogaus svoris normalus, ar jis turi antsvorio ir yra nutukęs – kūno masės indeksas (toliau KMI) – 30,8.

 

Atrodytų, kad abu vyrai turėtų būti priskirti nutukusiųjų kategorijai. Tačiau vienas jų intensyviai sportuoja ir jo kūne riebalų yra 15 proc., o antrasis nesportuoja, jo kūne riebalų yra 30 proc.

 

Pirmasis yra sveikas ir nenutukęs, nors jo KMI ir didelis, tuo tarpu antrajam būtina mažinti svorį, nes jo riebalų kiekis yra per didelis.

 

Kitas pavyzdys. Dvi draugės laikėsi dietos. Viena labai apribojo savo mitybą ir per mėnesį numetė 10 kg, antroji mažiau ribojo ir per mėnesį jos svoris sumažėjo 4 kg.

 

Ištyrę kūno sudėtį pamatome, kad pirmoji per mėnesį neteko 4 kg raumenų masės, 4 kg skysčių ir tik 2 kg riebalų. Tuo tarpu antroji neteko 4 kg riebalų, raumenų masė išliko ta pati.

 

Antrosios sulieknėjimo rezultatas daug geresnis, nes sumažėjo tik riebalų masė, tuo tarpu pirmoji neteko daug raumenų masės ir jos medžiagų apykaita sulėtėjo.

 

Į kūno svorį įeina kaulų, riebalų, raumenų, vidaus organų, vandens masė. Šie pavyzdžiai rodo, kaip svarbu ne tik žinoti savo svorį, bet ir kūno sudėtį. Nežinodami kūno sudėties visai kitaip vertintume svorį.

 

Profesionaliu kūno analizatoriumi BIA (bioelektrinio impedanso analizės) būdu nustatoma Jūsų kūno kompozicija. Tai labai populiarus ir greitas metodas, tetrunkantis vos 1 minutę.

 

Šiuo aparatu galima nustatyti: kūno svorį, raumenų ir riebalų masę, riebalų procentinę išraišką, KMI, pilvo riebalų kiekį, kūno biologinį amžių.

Bendra kūno masė. Tai kūno masė, išreikšta kilogramais.

 

KMI. Kūno Masės Indeksas (KMI) – tai ūgio ir svorio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti ar žmogaus svoris normalus ar yra antsvoris bei nutukimas. Šis indeksas apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = Kūno masė (kg) / Ūgis (m2).

 

Procentinė riebalų masė.  Procentinė kūno riebalų masė (%) – tai kūno riebalų ir kūno svorio proporcija, parodanti nutukimo laipsnį. Daugelis žmonių dažnai žiūri į svarstyklių parodymus, tačiau paprastos svarstyklės neparodo santykio tarp riebalų ir raumenų. Jei sportuojant priaugama svorio, tai galvojama, kad tai raumenų augimo, o jei jo netenkama – tai riebalų netekimo rezultatas, o gali būti atvirkščiai.

 

Riebalų masė. Kūno riebalų masė (kg) – tai bendra kūno riebalų masė, gaunama liesąją kūno masę atėmus iš kūno masės. Riebalai yra ne tik energijos atsargos, bet ir vienas didžiausių sergamumo ir mirtingumo rizikos veiksnių. Riebalų kiekis organizme, kaip ir kūno svoris, yra kontroliuojamas. Kai kūno riebalų masė viršija optimalias ribas, diagnozuojamas nutukimas. Nutukimas pirmiausiai sąlygoja gyvybei pavojingas ligas.

 

Liesa kūno masė. Liesa kūno masė (LKM) – tai kūno masė, gaunama atėmus kūno riebalų masę. Liesą kūno masę sudaro kaulai, raumenys, oda, organai, kūno skysčiai, plaukai, kraujas, limfa. Liesos kūno masės padidėjimas siejamas su raumeninės masės padidėjimu. Kadangi raumeninis audinys yra tankesnis už riebalinį audinį, to paties ūgio ir svorio žmogus, turintis didesnę raumeninę masę atrodo lieknesnis. Laikantis dietos yra svarbu išlaikyti liesą kūno masę, kad nesulėtėtų medžiagų apykaita.

 

Pilvo (arba visceralinių) riebalų kiekis. Riebalai gali kauptis po oda, bet gali kauptis ir pilvo ertmėje, apie juosmenį ir nemaža jų koncentracija susidaro apie organus, širdį, inkstus, kepenis. Pastarieji yra aktyvūs, gamina hormonus, kurie sukelia daug žalos sveikatai: padidėja cholesterolio kiekis, suriebėja kepenys, atsiranda atsparumas insulinui ir gali vystytis 2 tipo cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidėja vėžio rizika. Per didelis jų kiekis, net jei bendras svoris yra normalus, yra žalingas sveikatai.

 

Idealus svoris. Apskaičiuojamas idealus svoris bei liesos kūno masės – riebalų santykis trokštamam kūnui suformuoti. Tai yra apskaičiuojama, koks turėtų būti kūno svoris, kiek kilogramų kūno masės turėtų sudaryti riebalai ir kiek raumenys, kad figūra atitiktų siekiamą idealą. Rekomenduojama, kiek riebalų reikia sudeginti ir/ar kiek padidinti raumeninę masę pageidaujamam kūnui suformuoti.

 

*Pastaba! Norint gauti tikslius duomenis, svertis reikia praėjus 3-4 valandoms po valgio, po vonios, pirties, sportavimo ir kitos veiklos, sukeliančios didelį prakaitavimą, 3-4 valandas iki sverimo nevartoti kofeino ar kitų gėrimų ir preparatų, turinčių diuretinių savybių, negerti alkoholio 24 valandas iki matavimo.

 

Kur galime nusistatyti kūno riebalų kiekį?

 

1) Galime nuolat stebėti kūno riebalų santykį namuose, taigi reikėtų įsigyti savo matuoklį pvz :

 

Svarstyklės – riebalų matuoklis OMRON BF 400 (apie 220 Lt)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riebalų matuoklis OMRON BF 306 (apie 250 Lt)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Camelia vaistinių tinklas siūlo nemokamai pasitikrinti savo kūno riebalų kiekį

 

http://www.camelia.lt/lt/paslaugos/

 

Gintarinė vaistinė – nemokama paslauga

http://www.gintarine.lt/images/stories/patarimai/Kuno-mase.jpg

 

Kauno akropolio “Eurovaistinė”, mokama paslauga.

 

3) Kūno kompoziciją pasitikrinti galite daugelyje sporto klubų.

 

 

Parašykite komentarą